Symulacja 1
Symulacja 1
Maciaszczyk Maciaszczyk
1109
BLOG

5. Karkołomna "logika" Biniendy

Maciaszczyk Maciaszczyk Rozmaitości Obserwuj notkę 30

Wiesław Binienda ekspert Zespołu Parlamentarnego twierdzi, że pień brzozy nie ma szans w starciu ze skrzydłem samolotu. Na popracie swojej tezy przestawił swojego czasu symulację wykonaną za pomocą programu LS Dyna. Poniżej prezentuję ujęcie z jego animacji, na którym widać, jak skrzydło przechodzi przez sztywny pień…

Sztywny pień brzozy

Nie jest to jedyna symulacja Biniendy. Dla odmiany, poniżej mamy ekran z innej symulacji, która pochodzi z wersji głoszonej ostatnimi czasu. Tutaj w cudowny sposób brzoza zmieniła swoje właściwości. O ile na poprzedniej symulacji pień był sztywny, to tutaj jest giętki. Tutaj udało się profesorowi uniknąć poważnego błędu poprzedniej symulacji. Nie znika na niej kilkadziesiąt kilogramów drewna, ale pień rozstępuje się w czasie poniżej 1/100 sekundy robiąc miejsce na skrzydło. Ponadto przy tak znacznym ugięciu robi się miejsce, aby skrzydło mogło przejść pod kątem. W poprzedniej symulacji skrzydło przechodziło przez pień prostopadle, co jest niezgodne z rzeczywistością.

 Pień "gumowy"

Czy aby na pewno wszystko tu gra? Chwilowo nie koncentrujmy się na fizyce. Spróbujmy logiki. Postawmy sobie pytanie, czy to możliwe, aby ta sama brzoza mogła być raz kompletnie sztywna innym razem giętka niczym guma?

Skoro tamta pierwsza symulacja była „perfekt”, bo tak twierdził sam ekspert Binienda, to dlaczego przeprowadził drugą i dostał w niej kompletnie różne wyniki?

W którą z symulacji ma wierzyć wierny lud smoleński? W obie naraz nie sposób, chyba, że ktoś z logiką jest równie na bakier co z fizyką.

Podejrzewam, że wersja, w którą należy wierzyć, to ostatnia wersja. Ale co w takim razie z pierwszą wersją, która była „perfekt”? Czy to znaczy, że ona jest do niczego? My, zwolennicy tak zwanej „pancernej brzozy” twierdziliśmy to od początku, ale zarzucano nam, że się nie znamy. Przecież mega-autorytet głosi inaczej…

Skoro genialny profesor popełnił taki błąd i cichcem wycofuje się ze swych poprzednich twierdzeń, to czy może być wiarygodny?

 Spróbujmy jeszcze przez chwilę zająć się drugą symulacją. Ta symulacja jest równie niefizyczna jak poprzednia. Czy widział ktoś pień brzozy równie giętki, jak na tym obrazku? A gdyby nawet drewno było z gumy i rozstąpiło się przed skrzydłem, to musiałoby to zrobić w czasie mniejszym niż 1/100 s. Co stoi na bakier z zasadą bezwładności.

 Postawmy sobie pytanie, dlaczego Binienda głosi te bzdury? Czyżby był głupcem? Prawdopodobnie nie. Domyślam się, że wyznaje zasadę „Pieniądze nie śmierdzą”. Wykonuje prace zlecone zgodne z założeniami ZP.  A klient płaci i ma konkretne wymagania...

Zobacz galerię zdjęć:

Symulacja 2
Symulacja 2
Maciaszczyk
O mnie Maciaszczyk

Sprawa katastrofy smoleńskiej ogromnie mnie poruszyła. Od dłuższego czasu czytuję regularnie blog Fizyka Smoleńska. Sam jestem inżynierem, więc fizyka nie jest mi obca. Tematy lotnicze także nie są mi obce. Latałem trochę na szybowcach. Z doświadczenia jednak wiem, że fizyka nie jest mocną stroną przeciętnego człowieka. Dlatego też chciałbym przybliżyć ten temat bez skomplikowanych obliczeń opierając się na prostych łopatologicznych przykładach. Nie zamierzam prowadzić jałowych dyskusji z ludźmi, którzy nie przedstawiają żadnych logicznych argumentów, tylko atakują mnie personalnie. W takich sytuacjach zastrzegam sobie bana bez ostrzeżenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości